Росія повністью володіє кіберпростором на Україні

17.05.2015 09:29 PM

Для досягнення російських цілей на Україні хакерам часто вистачає найпростіших прийомів ведення кібервійни.

Група хакерів успішно заразила системи електронної пошти українських військових, контррозвідки, прикордонників і міліції. Хакери проводили спрямовані фішингові атаки, коли шкідливі програми приховані у вкладенні. Атаки відрізнялися великою наполегливістю, хоча здебільшого ці технології не є передовими. Спеціалізується на кібербезпеки компанія Lookingglass запідозрила, що в поширенні вірусу, названого «Операція Армагеддон», винна російська ФСБ.

Ймовірно, уряд Росії стоїть за ще більш небезпечним вірусом. З 2010 року британська група BAE Systems проводить моніторинг активності шкідливої ​​програми, відомої як «Змія». Численні цифрові сліди вказують на російського ведмедя. У коді програми був виявлений текст російською мовою; проглядаються вказівки на московський часовий пояс. Є й інші дані, що вказують на Кремль. «Навряд чи це робота якихось хакерів-активістів. Занадто високий рівень складності. Програма дуже добре написана, її вкрай важко виявити», – відзначає виконавчий директор BAE з кібербезпеки Дейв Гарфілд.

За даними працює у сфері забезпечення інформаційної безпеки компанії Symantec, з 2012 року «Змією» були заражені десятки комп’ютерів канцелярії українського прем’єр-міністра і принаймні десять українських посольств. «Змія» використовувалася також проти бельгійського МЗС для отримання доступу до документів, що стосуються української кризи. Наслідки видаються вельми масштабними: за словами аналітика розвідувальної служби, «зараз Росія не просто володіє повним інформаційним пануванням на Україні, але фактично контролює цифрові системи країни».

Інша російська хакерська група використовує пролом в системі безпеки Microsoft Windows, щоб шпигувати за НАТО, Україна і деякими іншими цілями. Цих хакерів прозвали «піщаними хробаками» після того, як в коді програми дослідники виявили посилання на науково-фантастичний роман «Дюна». Група практикувала «атаки нульового дня», тобто використовувала недоліки в програмному забезпеченні, які ще не визначені або для яких ще не знайдено рішення. На Україні цей вірус був націлений на регіональні уряди – черговий доказ того, що хакери не були звичайними злочинцями.

Досі російські кібератаки проводилися відносно простими методами, і на те є очевидна причина: Кремль вже має доступ до українських телекоммунікаціям.В свого часу Росія створювала цю систему. Навіть той засіб, який Україна використовує для контролю над діяльністю своїх громадян (система оперативно-розшукових заходів або СОРМ), спочатку розроблялася російським КДБ. Після приєднання Криму Росія отримала доступ до оперативного центру національної телефонної компанії на півострові. Якщо уряд Росії захоче припинити роботу українських телекомунікацій, воно легко зробить це. Причому, як вважає директор спеціалізується на кібербезпеки компанії TAIA Global Джеффрі Карр, при подібному сценарії Україна виявиться неспроможна прийняти які-небудь контрзаходи.

Росія активно використовувала кібердеятельность в ході кримської операції. Як повідомляють українські правоохоронні органи, російські кібератаки обрушили системи зв’язку практично всіх українських сил, які могли становити небезпеку для російських військ. Мобільні телефонні послуги були заблоковані, російські військово-морські кораблі придушили радіозв’язок, станції зв’язку піддалися нападам, кримські урядові сайти були виведені з ладу, кабелі обірвані.

Росія має новітнім електронним військовим обладнанням та персоналом, навченим радіоелектронної боротьби. Україна грає в догонялки. Наслідки багаторічної недбалості київського Міністерства оборони та спецслужб не можуть бути виправлені за кілька місяців
– Відзначає фахівець з інформаційної війні Джон Шиндлер.

Технології США також уразливі: Росія стверджує, що 14 березня 2014 перехопила безпілотник США, що патрулював повітряний простір Криму (правда, Пентагон цю інформацію заперечує).

Отже, Росія контролює український ефір, телефонні лінії і комп’ютери. Український уряд потребує відновлення своєї телекомунікаційної мережі з залученням неросійських компаній і технологій. В короткостроковій перспективі знаходяться в країні американські дипломати і військові інструктори повинні уникати використання українських коммунікацій. США також необхідно посилити безпеку свого зв’язку, щоб запобігти подібним інцидентам наприклад перехоплення дрона. У довгостроковій перспективі США повинні усвідомити, що беруть участь у багаторічній боротьбі за центр Євразії і відповідно скоригувати свою тактику. Кібервійна є лише новітнім полем бою, де також переслідуються політичні цілі, тільки іншими засобами.

Автор – James J. Coyle

Uncategorized

Leave a Reply

Вгору