NASA знайшли на Марсі рідку воду

29.09.2015 12:39 PM

Вченим вдалося знайти сліди гідратів, що містять молекули води

Американське агентство NASA виявила докази наявності рідкої солоної води на Марсі. Про це йдеться в повідомленні, розміщеному на офіційному сайті агентства.

Повідомляється, що вчені з допомогою нової техніки аналізу хімічного складу поверхні Марса вивчили вузькі канали в скелях в екваторіальному регіоні. Вченим вдалося знайти сліди гідратів, що містять молекули води, – хлорат і перхлорат магнію, а також перхлорат натрію. При цьому джерело води і її хімічний склад поки залишаються невідомими.

На доказ своїм гіпотезам вчені наводять детальні фото марсіанських ландшафтів з темними смугами, ймовірно залишилися від потоків води.

Вчені припускали, що ці лінії є слідами води, проте досі вони не могли зробити необхідних замірів.

Лінії на схилах – темні патьоки, котрі з’являються, видовжуються, а потім бліднішають – і так відбувається кожного марсіанського року – уже давно здавалися вченим схожими на воду, що тече.

Теперїхні  ці здогадки підтверджують дані спектрометра станції Orbiter. Він аналізує відображене сонячне світло, аби виявити паттерни, що свідчать про присутність на поверхні тих або інших мінералів.

Солі можуть абсорбувати воду з атмосфери та знижувати температуру її замерзання. Таким чином вода в рідкому стані здатна існувати навіть у холодному кліматі Марсу.

Спектральні дані, взяті з чотирьох різних точок, вказують на присутність водних солей, швидше за все, це перхлорат магнію, хлорат магнію та перхлорат натрію.

Раніше на Марсі неодноразово спостерігалися темні смуги на схилах ярів. Вони з’являлися по весні і зникали до літа, з’являлися восени і зникали до зими. Все вказувало на те, що на поверхні відбуваються якісь процеси, пов’язані з сезонним коливанням температури.

Сьогодні до них додали ще одні дані – результати аналізу спектрометром CRISM на супутнику MRO. Виявилося, що в ті моменти, коли на марсіанських схилах з’являлися темні смуги, спектрометр супутника реєстрував наявність в цих місцях наявність гідратованих мінералів – солей, пов’язаних з водою. Спектральні підписи вказують на перхлорат магнію, хлорат магнію і перхлорат натрію. Коли темних смуг не було, не було ознак солей.

Перхлорати були виявлені в грунті Марса практично всіма марсіанськими станціями, які мали відповідне обладнання. У з’єднанні з водою перхлорати можуть підтримувати рідкий стан води до -70 ° С.

На марсіанських схилах смуги формуються при температурах від -23 ° С до 0 ° С. Це саме ті умови, коли солона вода може переходити в рідку фазу і не випаровуватися в марсіанську атмосферу через низький атмосферний тис. Коли приходить тепло, ця вогкість висихає, а взимку – замерзає. На Марсі ці ділянки відносяться до середніх широт. Цікаво, що вони тяжіють до темним областям на поверхні, хоча зв’язку з цим поки не встановлено. Походження вогкості теж невідомо: чи то вона конденсується з атмосфери, чи то це вічна мерзлота потроху підтаює.

Тепер ми бачимо, що спостереження у видимому діапазоні минулих років, температурні дані і нинішні спектральні результати говорять на користь того, що супутник спостерігає формування темних смуг вологого ґрунту, які за сезон простягаються на кілька сот метрів по схилах.

Рідка вода ще не означає сприятливих для життєдіяльності умов. Для земного життя – перхлорати це смертельна отрута. Питання тільки в концентрації. Від того, наскільки солоною є ця вода, залежить, чи можливе життя на Марсі, пишеNеw Scientist.

“Якщо вода повністю насичена хлорнокислою сіллю, то життя, таким як ми його знаємо на Землі, буде в ній неможливе”, – прокоментував Луджендра Оджа з Технологічного Інституту Джорджії в Атланті, який представив звіт у понеділок.

Leave a Reply

Вгору