Науковий факт, в який дуже важко повірити: час залежить від висоти

25.05.2015 12:03 AM

Подив викликає кожна зустріч з чимось незвичайним, несподіваним, дивним. З чимось, що ніяк не вкладається в голові, – навіть якщо це строго доведений науковий факт.

Мабуть, найбагатше джерело достовірних, експериментально перевірених і практично застосовних, але зовсім божевільних фактів – це теорії Ейнштейна.

Якщо поставити годинник на вершину гори і такий же годинник – біля її підніжжя, а через якийсь час їх звірити, то годинники будуть йти по-різному. Чим далі від поверхні Землі, тим слабкіше її гравітація, і тим швидше тече час. Це не просто теоретичні побудови, а реальні експериментальні дані, які добре відомі ось уже сто років. Озброївшись годинниками поточніше, вчені засікли розтягнення часу, навіть не забираючись на гору: якихось тридцяти сантиметрів вистачило, щоб зареєструвати відхилення. Люди на десятому поверсі в прямому і абсолютно буквальному сенсі старіють швидше, ніж на першому.

Звичайно, ці ефекти настільки малі, що в повсякденному житті не грають ніякої ролі. Але вони стають критичними, коли відстань від Землі збільшується, а вимоги до точності вимірювання часу багаторазово зростають. Найвідоміший приклад – GPS-супутники: без поправок на «викривлення часу» вони були б зовсім марні.

Справа тут в гравітації. За Ейнштейном, вона – не просто сила, яку потрібно «доставляти» з однієї точки в іншу часткою або хвилею. Це – викривлення простору-часу навколо тіл, які мають масу (а значить, і енергією). Наприклад, якщо ви стоїте на землі і кидаєте м’яч вперед паралельно їй, то насправді він летить по прямій лінії. Але оскільки Земля – ​​дуже важкий об’єкт, в її околицях прямо – значить викривлено. Простір і час сплетені нерозривно, і спотворюються вони тільки разом. Тому маса Землі згинає не тільки траєкторію м’яча, вона деформує і його рух у часі. Падаючи на землю, м’яч одночасно «сповільнюється» з нашої точки зору.

Uncategorized

Leave a Reply

Вгору