11 дивовижних секретів Місяця

09.05.2015 00:28

Місяць – найближчий супутник людства в нашій подорожі в космічному просторі, а також єдине небесне тіло, яке ми відвідували. Тим не менш, незважаючи на свою відносну близькість до нас і уявну простоту, наш супутник продовжує приховувати чимало цікавих таємниць, і  деякі з них варті того, щоб про них дізнатися.

1. Місяцетрясіння

115-620x365

Незважаючи на те, що, по суті, Місяць – це просто мертвий шматок скелі з украй низькою геологічної активністю, рухи кори трапляються і там. Називаються вони лунотрясіння (за аналогією з землетрусами).

Існує чотири види лунотрясінь: перші три – глибокі лунотрясіння, коливання від ударів метеоритів і теплові лунотрясіння, викликані сонячною активністю, – відносно безпечні. А ось лунотрясіння четвертого виду можуть бути досить неприємними. Зазвичай вони складають до 5,5 балів за шкалою Ріхтера – цього достатньо, щоб почали тремтіти невеликі об’єкти. Тривають такі поштовхи приблизно по десять хвилин. За даними НАСА, такі лунотрясіння змушують наш Місяць «дзвеніти, як дзвін».

Найбільш загрозливе в цих лунотрясіннях те, що у нас немає ні найменшого поняття про те, що саме їх викликає. Землетруси на Землі, як правило, викликані рухом тектонічних плит, але на Місяці тектонічних плит просто немає. Деякі дослідники думають, що вони можуть мати деякий зв’язок з приливною активністю Землі, яка як би «тягне» Місяць на себе. Проте теорія нічим не підкріплена – приливні сили пов’язані з повенями, а лунотрясіння зазвичай спостерігаються в інший час.

2. Подвійна планета

28-620x457

Більшість людей впевнені, що Місяць – це супутник. Тим не менш, багато хто стверджує, що Місяць має бути класифікований як планета. З одного боку, вона занадто велика для справжнього супутника – її діаметр дорівнює чверті діаметра Землі, так що Місяць можна назвати найбільшим супутником у Сонячній системі, якщо враховувати це співвідношення. У Плутона, правда, теж є супутник під назвою Харон, діаметр якого дорівнює половині діаметра самого Плутона. Тільки от Плутон більше не вважається справжньою планетою, так що Харон ми в розрахунок брати не будемо.

Через свої великі розміри Місяць насправді не перебуває на навколоземній орбіті. Земля і Місяць обертаються навколо одне одного і навколо якоїсь точки в центрі між ними. Ця точка називається БАРИЦЕНТР, а ілюзія того, що Місяць знаходиться на орбіті Землі, викликана тим, що центр ваги в даний час знаходиться всередині земної кори. Саме цей факт і не дозволяє класифікувати Землю з Місяцем як подвійну планету, проте в майбутньому положення може змінитися.

3. Місячне сміття

38-620x450

Всім відомо, що людина на Місяці була. Але не всі знають, що Людина (спеціально напишемо це слово з великої літери) використовувала Місяць, як стандартне місце для пікніка – побувавші на Місяці астронавти залишили там чимало сміття. Вважається, що на поверхні Місяця покоїться близько 181 437 кг штучних матеріалів.

Зрозуміло, винні не тільки астронавти – спеціально вони не розкидали по Місяцю обгортки від сендвічів і бананові шкірки. Більша частина цього сміття залишилася від різних експериментів, космічних зондів і місячних роверів, деякі з яких функціонують досі.

4. Місячна могила

47-620x413

Юдженіо «Джин» Шумейкер, відомий астроном і геолог, в своїх колах є кимось на кшталт легенди: він розробив методи наукового дослідження космічного впливу, а також придумав прийоми, які астронавти «Аполлонів» використовували для дослідження Місяця.

Шумейкер сам хотів стати астронавтом, але не зміг отримати цю роботу через незначні проблеми зі здоров’ям. Це залишалося найбільшим розчаруванням протягом усього його життя, але Шумейкер, тим не менш, продовжував мріяти про те, що коли-небудь все ж зможе сам відвідати Місяць. Коли він помер, НАСА виконали його найзаповітніше бажання і відправили його прах на Місяць зі станцією «Lunar Prospector» в 1998-му році. Його прах залишається там, розвіяний серед місячного пилу.

5. Місячні аномалії

На деяких знімках, зроблених різними супутниками, видно дуже дивні речі на поверхні Місяця. Здається, що на Місяці є штучні конструкції, розмір яких варіюється від зовсім крихітних, зазвичай маючих форму паралелепіпеда, до «обелісків» не менше 1,5 км заввишки.

Любителі паранормальних явищ навіть «знайшли» серед цих об’єктів великий замок, «висить» високо над поверхнею Місяця. Все це ніби вказує на розвинену цивілізацію, раніше живша на Місяці і нібито побудувавша складні структури.

НАСА ніколи не спростовували ці дивні теорії, незважаючи на те, що всі знімки, швидше за все, підроблені прихильниками «теорії змови».

6. Місячний пил

67-620x471

Одна з найдивовижніших і разом з тим найбільш небезпечних речей на Місяці – це місячний пил. Як всім відомо, пісок проникає всюди і на Землі, але пил на місяці – субстанція вкрай небезпечна: вона дрібна, як борошно, але при цьому дуже груба. Завдяки своїй текстурі і низькій гравітації вона проникає абсолютно куди завгодно.

У НАСА були численні проблеми, пов’язані з місячним пилом: він розривав черевики астронавтів майже повністю, проникав всередину кораблів і скафандрів і ставав причиною «місячної сінної лихоманки» у нещасних астронавтів, якщо тійого вдихали. Вважається, що при тривалому контакті з місячним пилом будь-який, навіть найбільш міцний предмет може зламатися.

Так, до речі, ця диявольська субстанція пахне, як палений порох.

7. Труднощі з низькою гравітацією

76-620x409

Хоча гравітація на Місяці дорівнює лише одній шостій від земної гравітації, рухатися по його поверхні – справжній подвиг. Базз Олдрін говорив, що заснувати на Місяці поселення буде надзвичайно складно: ноги астронавтів у громіздких скафандрах потопали в місячному пилу майже на 15 см.

Незважаючи на низьку гравітацію, інерція людини на Місяці висока, тому рухатися швидко або змінювати напрямок там складно. Якщо астронавти хотіли рухатися швидше, їм доводилося зображати з себе незграбних кенгуру, що теж було проблемою, оскільки на Місяці повно кратерів та інших небезпечних об’єктів.

8. Походження Місяця

87-620x438

Звідки взявся Місяць? Простої і точної відповіді немає, але, тим не менш, наука дозволяє зробити кілька припущень.

Є п’ять основних теорій про походження Місяця. Теорія поділу стверджує, що Місяць колись був частиною нашої планети і відокремився від неї на дуже ранньому етапі історії Землі – насправді Місяць якраз міг би знаходитися на місці сучасного Тихого океану. Теорія захоплення каже, що Місяць просто «поневірявся» по Всесвіту, поки не був захоплений земною гравітацією. Інші теорії свідчать, що наш супутник або сформувався з уламків астероїдів, або залишився від зіткнення Землі з невідомою планетою розміром з Марс.

Найдостовірніша на даний момент теорія походження Місяця називається Теорією перснів: протопланета (планета, яка лише формується) під назвою Тейя зіткнулася з Землею, і утворена після цього хмара сміття в кінцевому підсумку зібралася разом і перетворилася на Місяць.

9. Місяць і сон

97-620x413

Вплив Місяця і Землі один на одного неможливо заперечувати. Тим не менш, вплив Місяця на людей є джерелом постійних дискусій. Багато хто вважає, що повний місяць є причиною дивної поведінки людей, але наука не може дати переконливих доказів за чи проти цієї теорії. Зате наука згодна з тим, що місяць може порушити цикл людського сну.

Відповідно до експерименту, проведеного в Університеті Базеля в Швейцарії, фази Місяця впливають на цикли сну людини строго певним чином. Найгірше люди сплять, як правило, саме в повний місяць. Ці результати повною мірою можуть пояснити так зване «місячне безумство»: відповідно до експерименту і запевненням багатьох людей, саме в повний місяць їм найчастіше сняться кошмари.

10. Місячні тіні

106-620x387

Коли Ніл Армстронг і Базз Олдрін вперше ступили на Місяць, вони зробили дивне відкриття: тіні на Місяці набагато темніше земних тіней через відсутність атмосфери. Всі місячні тіні – абсолютно чорні. Як тільки астронавти крокували в тінь, вони більше не могли бачити власні ноги, незважаючи на яскраво палаючий в небі сонячний диск.

Звичайно, астронавти змогли пристосуватися до цього, але такий контраст між темними і світлими ділянками поверхні все ж залишився проблемою. Астронавти помітили, що деякі тіні – а саме, їх власні – мають гало. Пізніше вони дізналися, що моторошне явище пояснюється ефектом опозиції, при якому у деяких темних тіньових зон з’являється яскравий ореол, за умови, що спостерігач дивиться на тіні під певним кутом.

Тіні Місяця стали бичем багатьох місій «Аполлон». Деякі астронавти виявили, що виконати завдання з обслуговування корабля неможливо, тому що вони не могли бачити, що роблять їх руки. Інші ж думали, що випадково приземлилися в печері – такий ефект створювався через відкидувані схилами тіні.

11. Місячний магнетизм

116-620x431

Одна з найцікавіших таємниць Місяця полягає в тому, що у Місяця відсутнє магнітне поле. Дивно те, що при цьому камені, які астронавти вперше привезли з Місяця на Землю в 1960-х роках, магнітними властивостями володіли. Може, камені мають інопланетне походження? Як вони можуть володіти магнітними властивостями, якщо на Місяці немає магнітного поля?

За минулі роки наука встановила, що магнітне поле в Місяця колись було, але поки ніхто не може сказати, чому воно зникло. Існує дві основні теорії: одна говорить, що магнітне поле зникло через природні рухи залізного ядра Місяця, а друга стверджує, що це може бути пов’язано з серією зіткнень Місяця з метеоритами.

Без категорії

Залишити відповідь

Вгору